Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Stewart, Robert Muter

View print friendly version

Personal


Birth Date: 17 December 1831 (Glasgow, Scotland)

Death Date: 17 September 1908 (Hove, England)

Parents: Robert Stewart

Family: Elizabeth Hume on 29 August 1866

Education: Glasgow, Scotland

Religion: Presbyterian

Career

Mercantile career, Glasgow, London and Manchester prior to arrival in Australia; Director, Queensland National Bank; Acting Agent-General, 1905


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Brisbane City 4 Nov 1873 1 Feb 1878

Parliamentary Service

Description From To
Colonial Secretary 5 Jun 1876 15 Mar 1877

Additional Information

Notes: Established a merchant house in Brisbane, 1862. Member, Queensland Government Board of Advice, London

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:199057; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)