Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hooper, Maxwell David, OAM (Max)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 January 1926 (Townsville, Queensland, Australia)

Death Date: 19 November 2000 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Archibald David Hooper and Ada Beatrice (nee Carron)

Family: Beryl Palm Cook on 21 February 1953, 2 sons and 2 daughters

Education: Central State Primary School, Townsville; Townsville Grammar School

Religion: Presbyterian

Career

Motel Owner/Operator; Real Estate Agent; Land developer and speculator, Townsville, 1947 to 1972

Party Positions:

  1. (NP) Member, Government Party Committees: Local Government and Main Roads; Premier's; Mines and Energy; Survey, Valuation, Urban and Regional Development; Tourism and Marine Services, 1975 - 1977
  2. (NP) Member, Government Party Committees: Mines, Energy and Police; Maritime Services and Tourism, 1978 - 1979
  3. (NP) Member, Government Party Committees: Local Government and Main Roads; Transport; Works and Housing; Survey and Valuation, 1978

Official Awards: Mr Hooper was the recipient of the Order of Australia Medal in 1993 for his service to the community

Local Government Service: Mayor, Townsville City Council from 1972 to 1976; Alderman, Townsville City Council from 1971 to 1972

Military Service: Served in RAAF, air crew trainee, Bradfield Park, Sydney, 1945


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NP Townsville West 7 Dec 1974 29 Nov 1980

Parliamentary Service

Description From To
Minister for Maritime Services and Tourism 24 Aug 1979 16 Dec 1980
Member, Parliamentary Delegation to Singapore, Malaysia, Japan and South Pacific 1978
Chairman, Joint Party Committee Investigating Unemployment 1978

Additional Information

Notes: Interests include boating, fishing, golf and bowls; Associate, Commonwealth Institute of Valuers; Member: Townsville Lions Club; Deputy Chair and Member, Townsville Port Authority; Foundation Member, Port of Townsville Rotary; Played a role in securing casino licence and establishing Reef HQ complex

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Townsville Bulletin, `Max served the city and State', 21 November 2000; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]