Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hoolan, John

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1842 (Tipperary, Ireland)

Death Date: 15 June 1911 (Diamantina, Queensland, Australia)

Parents: James Hoolan and Margaret (nee Kennedy)

Family: Ellen Lawlor in 1871 in King's County, Ireland, 2 sons, 2 daughters

Religion: Roman Catholic

Career

Worked in the gold fields in Bathurst, then moved to Queensland in 1880; Established the 'Mining News' in Croydon and the 'Mundic Miner', Georgetown, from 1887; Acquired a grazing property in north Queensland, 1896

Party Positions:

  1. (ALP) Leader Labor Party, 1893 - 1894


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Burke 9 Aug 1890 12 Mar 1894
Assembly ALP Burke 4 Apr 1896 18 Mar 1899

Additional Information

Sources: Australian Dictionary of Biography - online edition; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]