Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hodgson, Samuel

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1838 (England)

Death Date: 29 November 1886 (Ellenbrooke, Isle of Man)

Parents: Unknown

Family: Margaret Lucinda Forbes on 11 April 1867, 4 children

Religion: Church of England

Career

Employed by Daniel Wienholt, merchant and commercial agent; partner in Clarke, Hodgson & Co, 1864; Established Samuel Hodgson & Co


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE West Moreton 28 Sep 1868 13 Jun 1870
Council NONE Legislative Council 6 Nov 1871 16 Apr 1872

Additional Information

Sources: The Queensland Figaro, 11 December 1886; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)