Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Wilkinson, James

View print friendly version

Personal


Birth Date: 30 November 1854 (Ipswich, Queensland, Australia)

Death Date: 11 January 1915 (Ipswich, Queensland, Australia)

Parents: Robert Wilkinson and Mary (nee Farrell)

Family: Louisa Ann Smith in November 1874, 5 sons, 3 daughters

Education: Ipswich State School

Religion: Congregationalist

Career

1875-1889 engine driver Queensland railways Ipswich; 1885 founder/secretary Queensland Engine Drivers' and Firemen Association; 1889 founder/secretary of Railway Employees' Association; 1890 founder/editor of Queensland Railways Times; Member Ipswich Workers Political Organization

Local Government Service: Alderman, Ipswich 1914


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Ipswich 31 Mar 1894 21 Mar 1896 By-election

Other Seats: Member of the House of Representatives (Federal), ALP, MORETON, Qld, 30 Mar 1901 to 12 Dec 1906

Additional Information

Sources: Image courtesy of National Library of Australia, Neg:nla.pic-an23515840-v; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 18 July 2017]