Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Riordan, William James

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 April 1882 (Mackay, Queensland, Australia)

Death Date: 15 September 1955 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: William Riordan and Mary (nee Walsh)

Family: (2) Lyla Elizabeth Boland on 2 October 1943, (1) Annie Helen Page on 28 March 1907, 1 son, 2 daughters

Education: Mackay State School

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: William's brother David Riordan was the Member for Burke 1918-1929; William's brother Ernest Riordan was the Member for Bowen 1936-1944; Flinders 1950-1954

Career

Labourer, Cairns-Mulgrave railway; Fireman and driver, Chillagoe Railway Co.; President, Chillagoe Amalgamated Workers' Association; Organiser, Far North Australia Workers' Union, 1903; State president, Far North Australia Workers' Union, 1916-1925; State secretary, Far North Australia Workers' Union, 1925-1933; Member, Queensland Industrial Court, 1933-1953; Director, 'Daily Standard' and 'Worker' (Brisbane); Chairman, Royal Commission on Offcourse Betting, 1951-1952


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council ALP Legislative Council 10 Oct 1917 23 Mar 1922 Council Abolished

Additional Information

Notes: Contested Senate in 1925

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:184968; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)