Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Grant, John Bramwell

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1954 (Brisbane , Queensland, Australia)

Parents: Arthur Grant and Mabel (nee Gurden)

Family: Robyn, 1 son, 2 daughters

Education: Manly, Wynnum Central and Birkdale State schools; Wynnum North State High School; Design Office Technician - Civil Engineering

Career

Company Director, Building Design

Community Activity: Supporting local community groups and providing humanitarian support overseas

Local Government Service: Councillor, Logan City Council, Deputy Mayor 2004-2008


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LNP Springwood 24 Mar 2012 30 Jan 2015

Speeches: Inaugural | All Speeches

Parliamentary Service

Description From To
Member, Transport, Housing and Local Government Committee 18 May 2012 6 Jan 2015

Additional Information

Notes: Interests include reading, travel for historical exploration, health and fitness; Member, Kingston East Neighbourhood Centre Management Committee

Sources: Image sourced from the collection of Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Tuesday, 1 August 2017]