Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Harding, William St John

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1 January 1835 (Company Cork, Ireland)

Death Date: 26 December 1903 (Rockhampton, Queensland, Australia)

Parents: William Seymore St John Harding

Family: Catherine Berry at Roma on 16 August 1871

Education: Ireland

Religion: Church of England

Career

Carrier; Dairy farm, Clermont; Built Hotel at Muttaburra; Acquired grazing farms; grazing farmer, Western Queensland, 1896


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly IND Rockhampton North 13 May 1893 4 Apr 1896

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Thursday, 13 July 2017]