Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Copley, William John

View print friendly version

Personal


Birth Date: 23 September 1906 (Ipswich, Queensland, Australia)

Death Date: 21 April 1975 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Patrick Kerry Copley and Ada Cecilia (nee Sloane)

Family: Marie Joyce Redwood on 16 December 1935, 4 sons, 1 daughter

Education: Maryborough and Brisbane schools

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: William Copley was the brother of Patrick Kerry Copley, who was the member for Kurilpa from 1932 to 1949

Career

Industrial Inspector, Department of Labour and Industry; Employee, Agricultural Bank; Employee, Public Service, Department of Agriculture and Stock; Editor, 'State Service' publication

Party Positions:

  1. (ALP) Vice-President, ALP, Kurilpa Branch
  2. (ALP) Member, Queensland Central Executive
  3. (ALP) Member, Australian Labor Party and Queensland Labor Party, 1957


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Bulimba 11 Jun 1932 2 Apr 1938 Did not contest

Additional Information

Notes: President, Queensland State Service Union, 1929-1932; Member, Trades and Labor Council and the Public Service Appeals Board. He was the architect of a fair and impartial petrol roster system that operated at weekends in Brisbane and other principal cities; In 1963 and 1964 he suffered from throat and neck cancer. He underwent major surgery several times and suffered a heart attack during this period

Sources: Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, Second session of the 41 Parliament, Vol. 268, 19 Aug 1975, pp. 3-4 (Brisbane, Qld: Government printer); Courier-Mail, 'Death of ex-MLA', 25 Apr 1975

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]