Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Kehoe, Gregory Brian (Brian)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1 May 1917 (Warwick, Queensland, Australia)

Death Date: 18 February 2005 (Gold Coast, Queensland, Australia)

Parents: Stephen Kehoe and Teresa Mary (nee Flynn)

Family: Cecily Agnes White on 5 June 1948, 2 sons

Education: St Patrick's Convent, Gympie; Christian Brothers College, Gympie; Teachers' Training College, Brisbane

Religion: Roman Catholic

Career

Stipendiary Magistrate-referee, Small Claims Tribunal; Brisbane; Solicitor, Queensland Supreme Court and Deputy Registrar, 1958

Party Positions:

  1. (ALP) Secretary, State Service Union, Gympie Branch, 1945 - 1953
  2. (ALP) Vice-President, Gympie Branch, Australian Labor Party, 1947 - 1953
  3. (ALP) Delegate, State Service Union to Gympie TLC, 1952 - 1955
  4. (ALP) Delegate, Gympie Trades Labour Council to Brisbane TLC, 1953 - 1956
  5. (QLP) State Vice-President, Queensland Labor Party, 1957

Military Service: Australian Military Forces, 42 Battalion, Salamaua campaign, New Guinea, 1941 to 1945


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Nash 7 Mar 1953 26 Apr 1957
Assembly QLP Nash 26 Apr 1957 3 Aug 1957

Additional Information

Notes: Member, Gympie Hospital Board, 1948 to 1953; Member, RSL; Member, Adult Education Advisory Board, Gympie, 1948 to 1952; Mr Kehoe was a strong advocate for agricultural issues, Queensland exports, workers compensation and developing strategies to check the communist moves into South-East Asia

Sources: Courier-Mail, 'Party split ended term in Parliament', 24 February 2005; Hughes, Colin A, Images and Issues: the Queensland State Elections of 1963 and 1966 (Canberra: ANU Press, 1969); Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History, 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962)

[Last Modified: Friday, 28 July 2017]