Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Atherton, Ernest Arthur

View print friendly version

Personal


Birth Date: 22 March 1879 (Mareeba, Queensland, Australia)

Death Date: 29 June 1954 (Mareeba, Queensland, Australia)

Parents: John Atherton and Catherine (nee Grainger)

Family: Honoria Christiana Svendsen on 10 April 1912, 2 sons, 1 daughter

Education: Attended Cairns State School; Received private tuition at Port Douglas

Religion: Church of England

Career

Butcher; Storekeeper; Sugar cane and dairy farmer, 1916; Tobacco farmer, 1931; Chairman, Cairns Harbour Board, early 1920's; Member, Cairns Agricultural and Pastoral Association; Member, Northern Patriotic Council, 1916-1919

Local Government Service: First Chairman of Barron (later Mareeba) Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CPNP Chillagoe 11 May 1929 10 Jun 1932

Parliamentary Service

Description From To
Secretary for Mines 21 May 1929 17 Jun 1932

Additional Information

Notes: Married Honoria Christiana Svendsen, OBE and President of Queensland CWA

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 12 January 2016]