Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Chinchen, Geoffrey Talbot, MBE

View print friendly version

Personal


Birth Date: 31 July 1915 ('Myaringa', Elsternwick, Victoria, Australia)

Death Date: 17 July 2005 (Greenslopes, Queensland, Australia)

Parents: Cecil Talbot Chinchen and Clementine Wilson (nee Turnbull)

Family: Heather Woolley on 23 December 1946, 1 son, 2 daughters

Education: Melbourne and Geelong Technical Colleges

Religion: Church of England

Career

Queensland Manager, Ford Motor Company; Fruit Farmer, Rochedale

Party Positions:

  1. (LIB) Chairman, Rochedale Branch of the Liberal Party
  2. (LIB) Member, Government Party Committees: Education and Cultural Activities; Transport, 1969 - 1972
  3. (LIB) Member, Government Committee Inquiring into Consumer Affairs, 1969
  4. (LIB) Member, Government Party Committees: Justice; Education and Cultural Activities; Local Government and Electricity, 1972 - 1974

Official Awards: Mr Chinchen was awarded the Distinguished Flying Cross on 18 September 1942 and was presented with this insignia by His Majesty King George VI at Buckingham Palace in 1944. Mr Chinchen was awarded a Member of the Order of the British Empire on 1 June 1945

Military Service: Fighter pilot, Royal Australian Air Force, 1940 to 1946


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Mount Gravatt 1 Jun 1963 12 Nov 1977 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Liberal Party Whip
Delegate, General Conference, Commonweath Parliamentary Association, Mauritius 1976
Delegate, Australasian Regional Conference, Commonweath Parliamentary Association 1975
Member, Select Committee on Subordinate Legislation 1975 1976
Member, Parliamentary delegation, Japan and South-East Asia 1972
Member, Parliamentary Library Committee 1965 1974
Member, Parliamentary Refreshment Room Committee 1963 1964

Additional Information

Notes: Active member of Brisbane Legacy. Mr Chinchen was the surprise selection for the safe Liberal seat of Mount Gravatt after the previous Liberal . Mr Chinchen was part of the Ginger Group (an outspoken small body of State Liberal MPs who were a thorn in the side of the Coalition Government) of the Liberal Party

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service.; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, 10 Aug 2005, pp.2235-2239.; Courier-Mail, 'War hero MP part of Ginger Group', 27 July 2005

[Last Modified: Monday, 5 June 2017]