Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Barnes, Louis Joseph (Joseph)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 13 January 1906 (Gympie, Queensland, Australia)

Death Date: 2 June 1983 (Southport, Queensland, Australia)

Parents: George Daniel Barnes and Bridget Maria (nee Gorey)

Family: Muriel Eileen Burke on 24 April 1934, 2 sons

Education: Christian Brothers' College, Gympie

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: His brother, John Barnes was the member for Bundaberg from 29 March 1941 to 29 April 1950

Career

Men's mercery, Beaudesert, 1947 to 1975; Market gardener, Beaudesert; Leased Queen's Hotel, Maryborough; Traveller, Castlemaine Brewery; Wholesale tea merchant, 1932

Local Government Service: Alderman, Gold Coast City Council, 1949 to 1952


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly KOML Cairns 31 Oct 1942 3 May 1947 By-election

Additional Information

Notes: Louis Joseph Barnes was also known as Lewis Gabriel Barnes. Interests included golf, bowls and game fishing. President, St Vincent de Paul Society and founder of first branch in Southport; President, Boys Town Appeal, Beaudesert

Sources: Costar, BJ, Barnes, Lewis Gabriel (Lou) (1907–1983), Australian Dictionary of Biography, National Centre of Biography, Australian National University; The Gold Coast Bulletin, Funeral notice, 4 Jun 1983; Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History, 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962); Alexander, JA, Who's Who in Australia, XIVth edition, 1950, p. 68 (Melbourne, Vic: Colorgravure Publications, the Herald)

[Last Modified: Monday, 27 February 2017]