Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

McGahan, Thomas

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1845 (Ballinakelly, Tyrone County, Ireland)

Death Date: 11 December 1932 (Wynnum, Queensland, Australia)

Parents: James McGahan and Mary (nee Tally)

Family: (2) Annie McGladrigan on 9 February 1908, (1)Hannah Murphy on 22 January 1869, 4 sons, 1 daughter

Education: Galbally National School and Dungannon College

Religion: Roman Catholic

Career

Station hand, Rosenthal, Darling Downs; Took up a selection of 60 acres, 1868; Expanded property holdings to include Swan Creek, Warwick in 1873; Chairman, Warwick Farmers' Milling Company, 1903

Local Government Service: Chairman of Glengallan Divisional Board, 1894


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly FREP Cunningham 21 Mar 1896 11 Mar 1899

Additional Information

Notes: Arrived in Queensland on the ship 'Golden Dream' in 1863

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)