Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Houston, John William, AM (Jack)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 30 December 1919 (Wick, Scotland)

Death Date: 27 October 2008 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: James Houston and Florence (nee Tilley)

Family: Joan Catherine Lindsay on 18 March 1942, one son, one daughter

Education: Bulimba State School; Morningside State School; Brisbane State High School; Brisbane Technical College

Religion: Presbyterian

Career

Electrical fitter and mechanic; Teacher of electrical trades subjects, 1945 to 1957

Party Positions:

  1. (ALP) Member of the Central Executive and Inner Executive of the Queensland Branch of the Australian Labor Party
  2. (ALP) Deputy Chairman and Director of Labor Enterprises and Associate Companies
  3. (ALP) Past Secretary of Bulimba Branch
  4. (ALP) President and Vice-President of the Electorate Executive
  5. (ALP) Vice-President, Queensland Branch of Australian Labor Party, 1969 - 1974

Official Awards: He was awarded a Member of the Order of Australia in 1981 for his parliamentary and community services


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Bulimba 3 Aug 1957 25 Jul 1980 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Shadow Minister for Treasury and Police
Member, Parliamentary Delegation to Solomon Islands, Papua New Guinea, Japan and South-East Asia 1979
Delegate, Australian Constitutional Convention 1978
Shadow Deputy Premier and Treasurer Dec 1977
Deputy Leader of the Opposition 1976 1980
Member, Standing Orders Committee 1976
Delegate, Australian Constitutional Convention 1976
Member, Select Committee on Parliamentary Privleges 1975
Shadow Minister for Treasury and Police 1974 1977
Delegate, Australian Constitutional Convention 1973
Member, Parliamentary Delegation to South-East Asia 1968
Member, Standing Orders Committee 1966 1974
Leader of the Parliamentary Labor Party and Leader of the Opposition 11 Oct 1966 22 Jul 1974
Member, Parliamentary Library Committee 1960 1965

Additional Information

Notes: Interests include bowls, pure-bred dog judging, breeding, showing and racing as recreation; Delegate, State Council, State Executive and Federal Council of Electrical Trades Union; Former President, World Greyhound Racing Federation and President, Australian Greyhound Racing Assocation  from Queensland; President, Gabba Greyhound Racing Club; Member, Brethren of William McLeod; Foundation President, Redlands Scottish Celtic Society; President and Life Member, Former Parliamentary Members Association (Qld); Life Member, Electrical Trades Union

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Hughes, Colin A and BD Graham, Voting for the Queensland Legislative Assembly 1890-1964, (Canberra: ANU, Department of Political Science, 1974); Lack, Clem, Three Decades of Queensland Political History, 1929-1960 (Brisbane: Government Printer, 1962); Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]