Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Wood, Bill

View print friendly version

Personal


Birth Date: 4 November 1935 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Parents: Leslie Arnold Wood and Alice Annie Margaret (nee Reyment)

Family: E Bohm on 11 November 1959, 4 children

Education: Toowomba state primary and secondary schools; Queensland Teachers College; University of Queensland

Religion: Church of England

Relationship to Politician: Bill's father, Leslie Arnold Wood, was a member of the Queensland Legislative Assembly and represented the seat of East Toowoomba from 2 March 1946 until 3 May 1947 and the seat of North Toowoomba from 29 April 1950 until 29 March 1958, when he died in office. Bill's brother, Peter Wood, was a member of Queensland Legislative Assembly representing the seat of Toowoomba East from 28 May 1966 until 27 May 1972 and the seat of Toowoomba South from 27 May 1972 until 7 December 1974

Career

Teacher and school principal, Cairns


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Cook 17 May 1969 27 May 1972
Assembly ALP Barron River 27 May 1972 7 Dec 1974

Other Seats: Member, first ACT Legislative Assembly in the seat of Brindabella, 4 March 1989 to 16 October 2004; His ACT ministry responsibilities included: Minister for Urban Services, Minister for the Arts, Minister for Disability, Housing and Community Services, Minister for Arts and Heritage, and Minister for Police and Emergency Services

Additional Information

Notes: Member, Barron Valley Family Planning Association and Youth Club; North Queensland Council for Social Development

Sources: Image courtesy of Australian Capital Territory Legislative Assembly; Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982); Sydney Morning Herald, 'Political motive behind dismissal, teacher claims', 2 February 1978; Courier-Mail, 'Opposition leader now has twin teachers in family', 11 December 1957

[Last Modified: Tuesday, 11 July 2017]