Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Kruger, Raymond Charles (Joe)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 28 February 1935 (Kallangur, Queensland, Australia)

Death Date: 24 July 2003 (Redcliffe, Queensland, Australia)

Parents: Frederick Charles Kruger and Mabel (nee Goff)

Family: (2) Hazel Jessie Harper in September 1992, (1) Helen Margaret Brockhurst on 17 December 1960, 3 daughters

Education: Kallangur State School

Religion: Congregational

Career

Farmer

Party Positions:

  1. (ALP) Branch Vice-President
  2. (ALP) President, Electoral Executive Committee
  3. (ALP) Member, Opposition Party Committees: Primary Industries; Local Government and Main Roads; Lands and Environment, 1980 - 1983

Local Government Service: Councillor, Pine Rivers Shire Council, 1973 to 1979

Military Service: He was drafted into the Army to complete National Service in 1954


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Murrumba 12 Nov 1977 1 Nov 1986

Parliamentary Service

Description From To
Attendee, Australasian and Pacific Regional Seminar, Commonwealth Parliamentary Association, Canberra and Tonga 1984
Opposition Spokesman for Primary Industries 21 Oct 1982
Opposition Spokesman for Lands, Forestry and Survey Matters 1980 1982

Additional Information

Notes: Interests included dancing, numerous sporting activities, and breeding and showing beagles as a hobby; Chairman: Australian Paper Manufacturers and Pine Rivers Community Credit Union

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Courier-Mail, `Deposed QCTU boss takes control', 24 October 1985, p. 10

[Last Modified: Thursday, 3 August 2017]