Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Spencer, Thomas Alfred

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1 December 1860 (Barraba, New South Wales, Australia)

Death Date: 10 June 1937 (Sydney, New South Wales, Australia)

Parents: Charles Spencer and Susan (nee Dowling)

Family: Lily McPherson Gordon in Sydney in 1898, 2 sons, 1 daughter

Education: Roma State School and privately

Religion: Church of England

Career

Solicitor's clerk, NSW; Clerk, National Bank, Roma; Auctioneer and commercial agency, Roma, from 1888; Part-owner or owner of Redford, Dalmally, Foyle View and Morocco South stations

Local Government Service: Alderman, Roma Municipal Council, and Mayor


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Maranoa 27 Aug 1904 18 May 1907
Assembly IND Maranoa 20 Dec 1919 9 Oct 1920 By-election

Additional Information

Notes: Patron, Roma Race Club; Member, Queensland Pastoral and Agricultural Society

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)