Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Roberts, Daniel Foley

View print friendly version

Personal


Birth Date: 19 February 1824 (Sydney, New South Wales, Australia)

Death Date: 26 July 1889 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: John Roberts and Susannah (nee Moss)

Family: Caroline May Cooper on 14 November 1846 in Sydney, 3 sons, 10 daughters

Education: Sydney College; Articles at GK Holden, Sydney

Religion: Church of England

Career

Obtained articles at GK Holden, Sydney; Practised as a solicitor in New South Wales from 1849; Operated a legal practice from 1857 until his death


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 23 May 1860 26 Jul 1889 Died in Office

Parliamentary Service

Description From To
Chairman of Committees 30 May 1860 26 Jul 1889

Additional Information

Notes: President, Queensland Club

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg:124981; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Halloran, L, Three Brothers Roberts: Inklings (Sydney, 1987); Smith, AM, Roberts Leu and North, a centennial history, MA thesis, James Cook University, 1984; Queenslander, 3 August 1889

[Last Modified: Tuesday, 29 August 2017]