Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Harrison, Robert Leslie

View print friendly version

Personal


Birth Date: 9 May 1903 (Beenleigh, Queensland, Australia)

Death Date: 15 April 1966 (Beaudesert, Queensland, Australia)

Parents: Robert Harrison and Sarah (nee Kerlin)

Family: Sheila M Joyce on 24 January 1929, 1 son, 2 daughters

Education: Gleneagle and Beaudesert State Schools; Brisbane Grammar School

Religion: Church of England

Career

Farmer, dairy and mixed farming, Gleneagle, Queensland; Director, Logan and Albert Co-operative Butter Factory, 1945 to 1957; Chairman, Milk Producers Association; Deputy Chairman, Queensland Agricultural Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CP Darlington 3 Aug 1957 28 May 1960
Assembly CP Logan 28 May 1960 15 Apr 1966 Died in Office

Additional Information

Notes: Interests included tennis and reading. Member, Volunteer Defence Corps during World War II; Member, District War Agricultural Committee; Member, Queensland Milk Board, 1940 to 1952; Member, co-ordinating board for stock routes and watering facilities, 1950 to 1964; Member, CSIRO State Committee, 1950 to 1965; Chairman, East Moreton District Council of the Queensland Dairymen's Organisation, 1945 to 1965; Vice-president, 1957 to 1958; Member, inaugural State Artificial Breeding Advisory Council

Sources: Alexander, Joseph A, Who's Who in Australia XVIIIth Edition (Melbourne: Colorgravure Publications, 1965); Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Friday, 14 July 2017]