Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Copley, Patrick Kerry

View print friendly version

Personal


Birth Date: 11 December 1901 (Ipswich, Queensland, Australia)

Death Date: 18 July 1949 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Patrick Kerry Copley and Ada Cecilia (nee Sloane)

Family: Dorothy Roberts Jones on 14 February 1939

Education: Christian Brothers colleges in Ipswich, Maryborough and Townsville; Nudgee College

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: Patrick Copley is the brother of William Copley, the member for Bulimba from 11 June 1932 (both elected the same day) to 2 April 1938

Career

Own law practice, 1928; Barrister, 1927; Department representative, Queensland State Service Union, 1924; Employee, Public Curator's office, 1920 to 1928

Party Positions:

  1. (ALP) Union representative, Queensland Central Executive


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Kurilpa 11 Jun 1932 18 Jul 1949 Died in office

Additional Information

Notes: President, Quensland State Service Union, 1926 to 1928. Member: Queensland Amateur Athletics Association; South Brisbane Harriers; West End Cricket Club; Mayne Harriers; and St Vincent de Paul Society. Secretary, Nudgee Orphanage Committee

Sources: Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Wednesday, 14 June 2017]