Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Grimes, George

View print friendly version

Personal


Birth Date: 17 December 1835 (Ashby-de-la-Zouch, Leicestershire, England)

Death Date: 28 January 1910 (Fairfield, Queensland, Australia)

Parents: William Grimes and Mary (nee Douglas)

Family: Mary Rogers on 16 June 1863, 3 daughters

Religion: Baptist

Relationship to Politician: His brother, Samuel represented the seat of Oxley from 3 December 1878 to 18 June 1902

Career

Farmed at Kurilpa, 1857; arrowroot and sugar farmer, Coongoon, Fairfield,1863; purchased property at Hope Island, 1885

Local Government Service: Member, Stephens Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Bulimba 18 Nov 1876 29 Nov 1878

Additional Information

Notes: Member, East Moreton Farmers' Association; President, Baptist Association of Queensland; member, Queensland Committee, Melbourne Exhibition, 1888

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 9420; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)