Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Aplin, William

View print friendly version

Personal


Birth Date: 27 April 1840 (Combe St Nicholas, Somerset, England)

Death Date: 18 February 1901 (Warwick, Queensland, Australia)

Parents: William Aplin and Ann (nee Tuck)

Family: Isabella Annie Campbell on 3 November 1897 at Brisbane, Mary Jane Bristol on 27 October 1865 at Bowen, 5 sons, 4 daughters

Education: Bourton Academy, Dorset

Religion: Church of England

Career

Director, Bank of North Queensland; Member, Townsville Chamber of Commerce

Local Government Service: Alderman, Townsville Municipal Council; Mayor of Townsville, 1869; Mayor, Thuringowa City Council, 1880-1881


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 19 Oct 1880 18 Feb 1901 Died in Office

Additional Information

Notes: Member, Thuringowa Divisional Board and Dalrymple Divisional Board; President, North Queensland Pastoralists' Association; Trustee, Hospital Committee and Cemetery; Member, Board of Trustees of Townsville Grammar School, 1888

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Allingham, EM, Aplin, William (1840-1901), Australian Dictionary of Biography, V.3, Melbourne University Press, 1969, pp 39-40

[Last Modified: Wednesday, 2 December 2015]