Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Harden, Theodore

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1830 (Ghent, Belgium)

Death Date: 1 January 1900 (Sydney, New South Wales, Australia)

Parents: Nathanial Harden and Margaret (nee Miller)

Religion: Church of England

Relationship to Politician: His brother Henry was a member of the Legislative Council from 10 June 1868 to 1 June 1870

Career

Pastoral experience; partner in Northampton Downs with his brother, Henry; representative of English investors in Brisbane, 1863 to 1870; Acquired `Woonella' at Barraba, New South Wales, 1872; Manager, Union Mercantile Society of Australia, Sydney in c. 1885


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Mitchell 22 Feb 1866 23 Nov 1866

Additional Information

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]