Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Harden, Henry Scott

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1835 (Ghent, Belgium)

Death Date: 10 March 1879 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Nathaniel Harden and Margaret (nee Miller)

Family: Dorothea Colburn Mayne in London, 3 sons, 5 daughters

Religion: Church of England

Relationship to Politician: His brother, Theodore served as the member for Mitchell from 22 February 1866 to 23 November 1866

Career

Pastoral experience at Twofold Bay; Acquired Northampton Downs on the Barcoo, Queensland; Purchased Langton Downs, Peak Downs; Purchased Glenlyon Station, Darling Downs in 1871


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 10 Jun 1868 1 Jun 1870

Additional Information

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]