Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Brown, John Innes

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1872 (Glasgow, Scotland, United Kingdom)

Death Date: 3 December 1949 (Coorparoo, Queensland, Australia)

Parents: John Brown and Janet (nee Kidston)

Family: (2) Euphemia Macintosh Galloway Crockatt on 27 July 1929, (1) Mary Ellen Thomson on 13 August 1913

Education: South Brisbane State School

Religion: Methodist

Relationship to Politician: Brother of Richard Kidston Brown, who was the member for Buranda from 1947 to 1957

Career

Employed at his father's blacksmith business, Coorparoo, 1918 to 1935

Local Government Service: Alderman, Brisbane City Council, 1928-1936; Chairman, Coorparoo Shire Council, from 1919


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Logan 11 May 1935 15 Apr 1944

Additional Information

Notes: Member: Victoria Bridge Board; Electricity Board; Water and Sewerage Board; and Brisbane Tramway Trust; Life Member: Queensland Amateur Athletics Club; and Thompson Estate Harriers' Club (an amateur athletics club); Foundation member: Coorparoo Bowls Club

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); The Courier-Mail, 'Death of Mr. John Brown', 6 Dec 1949.; Queensland Parliamentary Debates, Motion of Condolence, First session of the 32nd Parliament, Vol. 198, 2 Aug 1950, pp12-15 (Brisbane, Qld: Government Printer)

[Last Modified: Tuesday, 27 June 2017]