Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Finney, Thomas

View print friendly version

Personal


Birth Date: 10 January 1837 (Tuam, Galway, Ireland)

Death Date: 16 December 1903 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Thomas Finney and Elizabeth (nee Cornwall)

Family: (3) Janey Edgar Furrow in London in 1901, (2) Sidney Ann Jackson in Brisbane on 8 May 1866, 3 sons, 2 daughters, (1) Kate Pringle Little in Brisbane on 24 May 1864

Education: Educated by private tutor

Religion: Church of England

Career

Drapery business, Dublin 1856; Established Finney, Isles & Co retail and wholesale merchants in Fortitude Valley and set up stores in Rockhampton, Gympie and Brisbane City


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly MIN Toowong 21 Mar 1896 13 Nov 1900

Additional Information

Notes: Finney was interested in the welfare of his employees and in 1879 pioneered 6pm closing in his Brisbane stores. In 1885 he instituted 1pm closing on Saturdays. In parliament Finney continued his campaign to improve conditions for shop assistants and other retail workers. Member: Brisbane Fire Brigade Board and the Brisbane Board of Waterworks

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 171859; Australian Dictionary of Biography, V.4: 1851-1890.; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)