Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Massie, Robert George

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1815 (Eccleston, Chester, England)

Death Date: 13 September 1883 (Hunters Hill, New South Wales, Australia)

Parents: Richard Massie and Hester (nee Townshend)

Family: Annette Brown in 1854, 4 sons, 3 daughters

Religion: Church of England

Career

Pastoral interests, Hunter and New England districts; Acquired Glenelg and Toolburra North stations in partnership, 1850 to 1860; Acquired Pikedale and Terrica stations in the Western Downs, 1861 to 1869; Appointed a wool and commission agent in Sydney


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 1 May 1860 14 May 1862

Additional Information

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Sydney Morning Herald, 14 September 1883; Brisbane Courier, 15 September 1883

[Last Modified: Friday, 18 August 2017]