Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Cox, Samuel Victor (Sam)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 22 December 1964 (Home Hill, Queensland, Australia)

Parents: Harry George Cox and Pauline Anne (Browning)

Family: Janine in 1991, 2 sons and 1 daughter

Education: Inkerman and Home Hill State Schools, Church of England Grammar School (Brisbane), Gatton Agricultural College

Religion: Church of England

Career

Prior to election grazier/cane farmer, rural merchandise, small business owner and operator


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LNP Thuringowa 24 Mar 2012 30 Jan 2015

Speeches: Inaugural | All Speeches

Parliamentary Service

Description From To
Member, Agriculture, Resources and Environment Committee 18 May 2012 6 Jan 2015

Additional Information

Notes: Interests family time, fishing, community groups, development of north Queensland

Sources: Image from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Tuesday, 1 August 2017]