Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Boyd, Robert Livingstone

View print friendly version

Personal


Birth Date: 11 December 1885 ('Lara', Logan River, Queensland, Australia)

Death Date: 30 May 1951 (Brisbane, Queensland, Australia)

Parents: Robert A. Boyd and May (nee McDonald)

Family: (2) Marjorie Eliott on 16 August 1938, (1) Dorothy Thynne on 3 June 1912, 3 sons, 2 daughters

Education: Attended St Mark's School; Attended Brisbane Boys' Grammar School

Religion: Church of England

Career

Jackeroo at Bromelton, Beaudesert; Overseer at Wyaralong Station; Manager of Conondale Station, 1907; Purchased Conondale Station and Wetheron Homestead for large-scale dairy farming, 1912; Director, Gayndah Butter Company and Byrnestown Cheese Factory


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CPNP Burnett 13 Oct 1928 10 Jun 1932 By-election

Additional Information

Notes: Member, Queensland Cotton Board, 1923-1928; Member, Murrarrie Co-op Bacon Association; Member, Queensland Producers' Association; Member, Graziers' Association; Member, Gayndah Agricultural and Pastoral Association; Member, Central Burnett Hospital Committee

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 21 June 2017]