Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Newton, Lyell Edward (Bill)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 29 July 1934 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 2 August 2015 (Caboolture, Queensland)

Parents: Edward Charles Newton and Lily Alice (nee Zanow)

Family: Margaret Anne Goymer, 1 son, 3 daughters

Education: Morayfield State School

Religion: Uniting Church

Career

Fruit farmer and grazier in Rocksberg area; Studied tropical fruit growing and marketing in the Phillippines and Hong Kong, 1977 and 1980

Party Positions:

  1. (NP) Chairman, Murrumba and Caboolture Electorate Council
  2. (NP) State Central Councillor
  3. (NP) Member, Government Party Committees: Mines and Energy; Primary Industries; Environment, Conservation and Tourism; Water Resources and Maritime Services; Corrective Services and Adminstrative Services
  4. (NP) Member, Government Party Committees: Education, Youth and Sport
  5. (NP) Chairman, Caboolture Branch, 1963 - 1983
  6. (NP) Member, Government Party Committees: Primary Industries; Industry, Small Business and Technology; Employment and Industrial Affairs; Environment and Administrative Services, 1983 - 1986
  7. (NP) Member, Government Party Committees: Mines, Energy and the Arts; Primary Industries; Family Services, Youth and Ethnic Affairs; Community Services, Adminstrative Services and Valuation, 1987


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NP Caboolture 22 Oct 1983 1 Nov 1986
Assembly NP Glass House 1 Nov 1986 2 Dec 1989

Parliamentary Service

Description From To
Government representative, Caboolture Fire Brigade
Member, Printing Committee
Member, Parliamentary delegation to Pacific Rim Countries Jun 1988
Delegate, Australasian and Pacific Regional Conference Commonwealth Parliamentary Association, Vanuatu 1985

Additional Information

Notes: Interests include youth work, primary industry, sports, service organisations and show societies; Secretary, Caboolture Fruitgrowers Association for 27 years; President, Caboolture Apex Club, 1968 to 1969; Founding Member, Caboolture Police Youth Club; Member: Caboolture River Water Advisory Board, Caboolture P&C Association, and Caboolture and District Fire Brigade Board; Trustee, Apex Creche and Kindergarten and Caboolture Child Care Association; Committee Member, Meals on Wheels Association and Bush Children's Association; Adviser, State Council Rural Youth

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service.; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1981-1992, (Sydney: Casket Publications, 1993)

[Last Modified: Monday, 28 August 2017]