Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Schuntner, Lyle Thomas

View print friendly version

Personal


Birth Date: 2 December 1936 (Bowen, Queensland, Australia)

Parents: Emil Oscar Schuntner and Elsie Dorothy (nee Griffiths)

Family: Valerie Margaret Shannon, 3 children

Education: Crows Nest, Kelvin Grove, Mitchelton state primary schools; Brisbane State High School; Bachelor of Arts and Certificate in Education, University of Queensland

Religion: Uniting Church

Career

Teacher, 1956 to 1977 and 1986; President, Queensland Teachers Union, January 1978 to January 1986

Party Positions:

  1. (LIB) Chairman, Liberal Party Education Committee, 1986 - 1989

Military Service: National Service in the Navy, 1956. Served in the Royal Australian Naval Reserve from 1956 to 1960 and was promoted to the rank of Acting Sub-Lieutenant


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Mount Coot-tha 1 Nov 1986 2 Dec 1989

Parliamentary Service

Description From To
Spokesman on Education and Training

Additional Information

Notes: Interests include family activities, education, history, golf, tennis, cricket and skiing. Mr Schuntner served on the board of Junior Secondary School Studies and the faculty board of education of the University of Queensland. He was awarded a Fellowship of the Australian College of Education in 1984. Member, Australian delegations to World and Asian Regional Teachers Conferences. Chairman, Queensland Teachers Credit Union

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1981-1992, (Sydney: Casket Publications, 1993)

[Last Modified: Wednesday, 26 July 2017]