Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Lindley, George

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1866 (Melbourne, Victoria, Australia)

Death Date: 19 June 1935 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Parents: Anthony Bray Lindley and Elizabeth (nee Lockington)

Family: Mary Helen Dawson on 7 October 1896, 3 sons, 1 daughter

Religion: Presbyterian

Career

Pastoral pursuits, Curra, Tiaro and Wide Bay; Established auctioneering business, Brisbane, 1903; Real estate agent, Toowoomba; Held pastoral properties in Moonie River, St George and Burnett regions


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly IND Wide Bay 11 Mar 1902 27 Aug 1904
Assembly MIN Wide Bay 27 Aug 1904 18 May 1907

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)