Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hansen, Brendan Percival

View print friendly version

Personal


Birth Date: 21 August 1922 (Maryborough, Queensland, Australia)

Death Date: 19 December 1999 (Maryborough, Queensland, Australia)

Parents: Percy Hansen and Mary Ann (nee Rowley)

Family: Moira Ann O'Sullivan on 11 June 1960, 3 sons, 5 daughters

Education: Granville State School; Christian Brothers College, Maryborough

Religion: Roman Catholic

Career

Apprentice, Walkers Ltd, Maryborough; Shipwright and loftsman, 1947 to 1961

Party Positions:

  1. (ALP) Secretary, Granville Branch

Local Government Service: Alderman, Maryborough City Council, 1960 to 1963 and 1976 to 1977


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Maryborough 12 Nov 1977 22 Oct 1983 Did not contest

Other Seats: Member of the House of Representatives (Federal), ALP, WIDE BAY, Qld, 9 Dec 1961 to 18 May 1974; Member, Commonwealth Parliamentary delegation to the inauguration of PNG House of Assembly, 1964; Member, House Committee; Federal Government Whip, December 1972 to May 1974; Delegate, Opening of the 10th Council of the Northern Territory Legislative Council, February 1969; Member, Parliamentary delegation to South America, June 1965 to July 1965; Member, Australian delegation to the 58th Annual Conference of the Inter-Parliamentary Union, The Hague, October 1970

Parliamentary Service

Description From To
Opposition Whip 14 Jan 1981 20 Oct 1982

Additional Information

Notes: Secretary, Walkers Ship and Job Committee, 1956 to 1961. President, Maryborough Sub-Branch of the Federal Shipwrights and Ship Constructors Association. President, Maryborough Marykana Festival. President, Maryborough Housing Action Group; Secretary, Labor Day Committee, Maryborough, 1954 to 1960 

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Obituary, Fraser Coast Chronicle, 'Fraser Labor's elder statesman dies', 21 Dec 1999

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]