Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Archer, Edward Walker

View print friendly version

Personal


Birth Date: 12 December 1871 (Croydon, England)

Death Date: 1 July 1940 (Rockhampton, Queensland, Australia)

Parents: David Archer and Susan (nee Stubbs)

Family: Ada Jessie Rhoades on 18 May 1901, 1 son, 2 daughters

Education: Whitgift Grammar School, London (England); King's College School, London (England)

Religion: Church of England

Career

Officer, British India Steam Navigation Co., London, 1891-1894; Property Manager, Gracemere, Tarsdale and Laleham

Local Government Service: Member, Calliope Shire Council; Member, Fitzroy Shire Council


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Normanby 5 Mar 1914 22 May 1915 By-election

Other Seats: Liberal Member of the House of Representatives (Federal), Capricornia, Queensland 12 Dec 1906-13 Apr 1910

Additional Information

Notes: Chairman, Port Curtis Co-Op Dairy Co., 1904-1907; Member, Rockhampton Harbour Board; Executive, Agricultural Society; Member, United Graziers' Association, Queensland

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Wednesday, 9 December 2015]