Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Byrne, David Edward

View print friendly version

Personal


Birth Date: 20 January 1952 (Sydney, New South Wales, Australia)

Parents: Herbert John Byrne and Mavis (nee Gardner)

Education: St Martin's Catholic Primary School; Villanova College; Augustinian Seminary for priesthood; St Joseph's Novitiate, Rochester, Victoria; St Laurence's Monastery, Wynnum; Augustinian College, Clayfield; Certificate in Philosophy; AACM, Diploma in Speech and Drama; State registered teacher (Subject Master prior to election); Bachelor of Arts, Queensland University, 1975

Religion: Roman Catholic

Career

Schoolteacher; Stud breeder (Brahmans); Company manager; Lecturer, Queensland Police Academy, 1979

Party Positions:

  1. (LIB) Vice-Chairman, Young Liberal Party, Belmont Branch, from 1973
  2. (LIB) Member, Young Liberal Movement, since Dec 1972
  3. (LIB) Delegate, State Policy Committee
  4. (LIB) Member, Government Party Committees: Community and Welfare Services; Labour Relations and Consumer Affairs; Works and Housing; Urban and Regional Affairs; Health; Education
  5. (LIB) Member, State Executive, Young Liberal Movement, Jun 1973 - Feb 1975


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Belmont 7 Dec 1974 12 Nov 1977

Parliamentary Service

Description From To
Member, Parliamentary Library Committee, since 1975
Member, parliamentary delegation to Japan and South-East Asia 1975

Additional Information

Notes: Interest include education, legal studies, literature and arts, politics, stud cattle breeding, writing and public speaking. Former student for priesthood and member of the Order of St Augustine, 1968 to 1972. Mr Byrne was the youngest MLA ever elected in Queensland, a record he held until 1989. Secretary-Treasurer, Queensland Branch, Australian Brahman Breeding Association. History Master, San Sisto College, Cairns. Lecturer, Queensland Police Academy, 1979

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Section.; Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Wednesday, 28 June 2017]