Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Cooper, Arthur Charles

View print friendly version

Personal


Birth Date: May 1864 (London, England)

Death Date: 1 October 1921 (Norwich, England)

Parents: Edward Henry Cooper and Charlotte Maria (nee Mills)

Education: Trinity College, Dublin

Religion: Church of England

Career

Served with Sir Charles Warren's Buchuanaland Expedition, South Africa, 1884 1885; Pastoral experience, Queensland, from 1886; Acquired Weewondilla Station, Longreach, 1889

Military Service: Served with The Connaught Rangers, against Boer forces, South Africa, prior to 1886


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly IND Mitchell 11 Mar 1902 27 Aug 1904
Assembly MIN Mitchell 27 Aug 1904 14 Apr 1905