Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Moorhouse, Harry Russell

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1 June 1892 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 13 December 1971 (Townsville, Queensland, Australia)

Parents: James Moorhouse and Eva Annie (nee Case)

Family: Winifred Vera Sharpe on 7 December 1921, 1 son, 2 daughters

Education: Queensland state schools

Religion: Presbyterian

Career

Accountant, real estate agent and commission agent

Local Government Service: Alderman, Brisbane City Council, 1937 to 1942

Military Service: Commission on active service from Officers' Training College, Cambridge, England; Served WWI August 1914 to May 1919 in Gallipoli, Belguim and France


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly INDD Windsor 29 Mar 1941 15 Apr 1944

Additional Information

Notes: Member, AFIA; Member, Metropolitian Fire Brigade Board Brisbane, 1940 to 1943

Sources: Image courtesy of Brisbane City Council, Image BCC-B120-32708; Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Monday, 22 October 2018]