Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hartwig, Lindsay Earle

View print friendly version

Personal


Birth Date: 29 December 1919 (Eidsvold, Queensland, Australia)

Death Date: 2 April 1996 (Darling Downs, Queensland, Australia)

Parents: John Frederick Hartwig and Mabel Mary (nee Horn)

Family: Estelle Mary Carmody on 3 September 1946, 2 sons, 2 daughters

Education: Eidsvold Primary School

Religion: Church of England

Career

Grazier, 'The Glen', at Gorvigen near Monto; Telegraph boy; Justice of the Peace

Local Government Service: Chairman, Monto Shire Council, 1964 to 1970; Councillor, Monto Shire Council, 1961 to 1964


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly CN Callide 27 May 1972 27 Mar 1981
Assembly IND Callide 27 Mar 1981 1 Nov 1986 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Delegate to Australian Regional Conference, Commonwealth Parliamentary Association 1977
Member, Parliamentary Delegation to Papua New Guinea and South-East Asia 1974

Additional Information

Notes: One of his many achievements as local member was the October 1977 opening of the Yeppoon Hospital. He suggested celebrating Queensland Day on 6 Jun, the day on which Queen Victoria began the formal process of creating Queensland; Chairman, Capricornia Regional Electricity Board, Rockhampton, 1967 to 1970; Member, Capricornia Regional Electricity Board, Rockhampton, 1964 to 1967; and Yeppoon Lions Club; President, Monto and District Show Society; Patron: Monto High School P&C Association, pony clubs, rifle club, tennis club, bowling club, lapidary club, Capricornia Coast Society of Arts and the Keppel Sands Fitness and Boxing Club; President, Burnett and District Local Government Association; Vice-Patron: TPI Rockhampton; and Subnormal Association Rockhampton. As a grazier, Hartwig pioneered the first aerial sowing of pasture seed in Queensland in 1949 and bulldozer scrub clearance

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]