Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Smyth, Kenneth William (Ken)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 4 October 1948 (Rockhampton, Queensland, Australia)

Parents: Fredrick Thomas Smyth and Annie Maud (nee Gray)

Family: Tru-Dell Martin on 12 October 1968, 1 son, 1 daughter

Education: St Mary's, Mackay; Calen State, Victoria Park (Mackay) State, Milton Street (Mackay) State High Schools; Open Cut Examiners Certificate

Religion: Methodist

Career

Director, Mackay Regional Development Bureau; Director, Central Highlands Tourist Organisation; Open-cut examiner for Theiss, Damper, Mitsubishi Corporation and Riverside; Operated coal hauler; Miner at Utah Co.'s Peak Downs coalmine, Central Queensland; Apprentice carpenter for five years and carpenter for five years

Party Positions:

  1. (ALP) Member, Australian Labor Party State Council
  2. (ALP) Member, Electoral Executive Committee
  3. (ALP) Delegate, Bowen Electorate
  4. (ALP) Secretary/Convenor, Opposition Committees: Mines and Energy; Employment, Training and Industrial Affairs; Water Resources and Maritime Services; Transport

Local Government Service: Councillor, Belyando Shire, 1982-1991


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Bowen 1 Nov 1986 19 Sep 1992

Additional Information

Notes: Interest include camping and fishing. Member: Collinsvale-Scottville Workers Club; and Moranbah Bowling Club. President, Morambah Jaycees, 1976 to 1977. Mr Smyth was one of 13 MPs and former MPs the Courier-Mail named as having been adversely referred to in the Criminal Justice Commission report over their travel allowances.  Mr Smyth was one of the MPs who refunded money claimed. The CJC was asked to investigate allegations that two people from a state ALP branch office tried to bribe an independent electoral candidate. The allegation concerned authorised how-to-vote cards which recommended suporters give their second preference votes to the ALP candidate, Mr Ken Smyth. Mr Smyth unsuccessfully contested the seat of Charters Towers on 19 September 1992 after his seat of Bowen was redistributed

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Courier-Mail, 19 September 1992, p.16; Courier-Mail, 11 December 1991, p.2

[Last Modified: Tuesday, 8 August 2017]