Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Hanlon, Patrick Joseph (Pat)

View print friendly version

Personal


Birth Date: 19 March 1930 (Brisbane, Queensland, Australia)

Death Date: 30 October 2014 (Paddington, Queensland, Australia)

Parents: Edward Michael Hanlon and Elizabeth (nee Carver)

Family: Aileen Agnes Ann MacKie on 17 March 1956 in Dalby, 3 sons

Education: Rosalie State School; Marist Brothers College, Ashgrove; University Queensland

Religion: Roman Catholic

Relationship to Politician: His father, Hon Ned Hanlon, was Premier from 1946 to 1952, held the seat of Ithaca from 1926 till 1952

Career

Clerk-accountant, Olympic Tyre and Rubber Co, 1951 to 1956


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Ithaca 8 Dec 1956 28 May 1960
Assembly ALP Baroona 28 May 1960 7 Dec 1974 Did not contest

Parliamentary Service

Description From To
Shadow Treasurer 1957 1974

Additional Information

Notes: Member: Queensland Irish Club, Rugby League Club, Labor League, Oxley Golf Club

Sources: 'Hanlon, Edward Michael (Ned) (1887–1952)', Australian Dictionary of Biography, , http://adb.anu.edu.au/biography/hanlon-edward-michael-ned-10411/text18451, accessed 28 February 2012.; Courier-Mail, `Scion of a political dynasty', 5 May 2010; Waterson, DB and John Arnold, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]