Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Murphy, Francis Reid

View print friendly version

Personal


Birth Date: 27 March 1844 (Jaewah Station, New South Wales, Australia)

Death Date: 24 January 1892 (Rockhampton, Queensland, Australia)

Parents: Francis Murphy and Agnes (nee Reid)

Family: Isabella Power in 1873, 3 children

Education: Melbourne Church of England Grammar School

Religion: Church of England

Relationship to Politician: His father, Francis was the first Speaker in the Victorian Legislative Assembly from 21 November 1856 to January 1871

Career

Pastoral Experience, 1974; Lessee Northampton Downs; Founder Queensland Pastoralists' Association 1891, President, Central Queensland Pastoralists' Association; Executive Commissioner, Centennial International Exhibition, Melbourne


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Barcoo 24 Nov 1885 24 Jan 1892

Additional Information

Sources: Image courtesy of John Oxley Library, State Library of Queensland, Neg: 68334; Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Friday, 25 August 2017]