Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Sherlock, Alan Frederick, OBE, OAM

View print friendly version

Personal


Birth Date: 7 June 1938 (Rockhampton, Queensland, Australia)

Death Date: 11 December 2016 (Queensland)

Parents: Henry Frederick Sherlock and Anne Elizabeth (nee May)

Family: Glenda Doris Goodson on 30 September 1960, 3 sons

Education: Berserker State and Rockhampton High Schools; Queensland College of Pharmacy (graduated 1958); PhC, MPS

Religion: Church of England

Career

Pharmacy manager 1959 to 1963; Owned pharmacy business at The Gap 1963; Additional pharmacies established at Everton Park and Central Station concourse

Party Positions:

  1. (LIB) Member, The Gap West Branch, 1972 - 1983
  2. (LIB) Member, Ministerial Advisory Committee on Youth Affairs, 1981
  3. (LIB) Secretary, Parliamentary Liberal Party, 1986 - 1989
  4. (LIB) Member, The Gap West Branch, 1986

Official Awards: Appointed as an Officer of the Most Excellent Order of the British Empire in 1984 for his service to the community and to Scouting; Awarded Medal (OAM) of the Order of Australia in the General Division in 2014 for service to the Scouting movement, and to the community


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly LIB Ashgrove 1 Nov 1986 2 Dec 1989

Parliamentary Service

Description From To
Member, Printing Committee 26 Jan 1987 2 Nov 1989

Additional Information

Notes: Interests include the Anglican Church, sailing, boating, tennis, cricket, golf and reading. Chief Commissioner, Scout Association of Australia (Queensland Branch), 1981 to 1986. Chairman, Queensland International Youth Year, 1985. Councillor, Pharmaceutical Society of Queensland, 1962 to 1965. Active in the Pharmacy Guild of Australia, Queensland Branch, since 1979. Patron, Red Cross (The Gap branch). Deputy Chairman, Queensland Year of Parents, 1986

Publications: Numerous articles in professional scouting journals, scouting and community interest journals

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service

[Last Modified: Wednesday, 8 February 2017]