Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Wood, Peter, OAM

View print friendly version

Personal


Birth Date: 4 November 1935 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Death Date: 24 January 2010 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Parents: Leslie Arnold Wood and Alice Annie Margaret (nee Reyment)

Family: Robin Hadorn on 13 December 1965, 1 son, 1 daughter

Education: Toowoomba state primary and secondary schools; Queensland Teachers College

Religion: Church of England

Relationship to Politician: Peter's father, Leslie Arnold Wood, was a member of the Queensland Legislative Assembly and represented the seat of East Toowoomba from 2 March 1946 until 3 May 1947 and the seat of North Toowoomba from 29 April 1950 until 29 March 1958, when he died in office. Peter's brother, Bill Wood, was a member of the Queensland Legislative Assembly and represented the seat of Cook from 17 May 1969 until 27 May 1972 and the seat of Barron River from 27 May 1972 until 7 Devember 1974; Bill was also a Member of the ACT Legislative Assembly for the seat of Brindabella form 4 March 1989 until 16 October 2004

Career

Schoolteacher

Party Positions:

  1. (ALP) Chairman, ALP Education Committee
  2. (ALP) Former President, East Toowoomba Branch, ALP

Official Awards: Awarded a Medal of the Order of Australia in 2007 for service to local government, to the Queensland Parliament, and to the community of Toowoomba, particularly through cultural organisations. Awarded the Centenary Medal in 2001

Local Government Service: Councillor, Toowoomba City Council, 1982 to 1992; Deputy Mayor, Toowoomba City Council, 1992 to 2004


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly ALP Toowoomba East 28 May 1966 27 May 1972
Assembly ALP Toowoomba South 27 May 1972 7 Dec 1974

Parliamentary Service

Description From To
Opposition education spokesman

Additional Information

Notes: Interests include rugby league, cricket, tennis, golf and community service. Executive Member, Urban Local Government Association of Queensland, 1995 to 2004. Member: Community Jobs Priority Committee; Regional Communities Forum; Queensland Public Records Review Committee; Empire Theatre Advisory Committee, Toowoomba; and the Queensland Urban Water Advisory Committee. Commissioner, Queensland Local Government Grants Commission, 1 Nov 2005 to 31 Oct 2007. President: Toowoomba and Golden West Regional Tourist Association, 1987 to 1990; Regional Galleries Association of Queensland, 1991 to 1998. He was involved in establishing the Toowoomba Regional Gallery, 1994 and the Lionel Lindsay Gallery and Library Society, 1991. He established the Peter Wood Acquisitive Award for Young Artists, Toowoomba Junior Art Expo, 1994

Sources: Image sourced from the collection of the Queensland Parliamentary Library and Research Service; Waterson, DB and John Arnold, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1930-1980, (Canberra: ANU Press, 1982)

[Last Modified: Tuesday, 11 July 2017]