Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Thorn, Henry

View print friendly version

Personal


Birth Date: 6 November 1840 (Ipswich, Queensland, Australia)

Death Date: 19 April 1880 (Ipswich, Queensland, Australia)

Parents: George Thorn and Jane (nee Hancock)

Family: Rebecca Willis in Ipswich on 11 April 1862, 7 sons, 5 daughters

Education: Sydney

Religion: Church of England

Relationship to Politician: Henry's father George Snr represented West Moreton 1860-1861; Henry's brothers: George Jnr represented the seats of West Moreton, Fassifern, Ipswich, Northern Downs, Fassifern and the Legislative Council 1860-1876; John represented Fassifern 1874-1878; William represented Aubigny 1894-1904; 1908-1912

Career

Managed Warra Warra Station, Dalby, for his father c.1863; Worked with Bashford as a contractor for South-West Railway in 1876


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Assembly NONE Northern Downs 18 Jun 1867 14 Sep 1868
Assembly NONE Northern Downs 4 Nov 1873 30 Oct 1876

Additional Information

Notes: Thorn retired to Ipswich in 1878 and lived at Tannar Cottage until his death on 19 April 1880

Sources: Queensland Times, 20 April 1880; Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]