Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Laidley, James Turquand

View print friendly version

Personal


Birth Date: 1823 (Sydney, New South Wales, Australia)

Death Date: 29 March 1877 (Woollahra, New South Wales, Australia)

Parents: James Laidley and Eliza Jane (nee Shepheard)

Family: Mary Weston in 1848, 1 son, 1 daughter

Religion: Church of England

Career

Officer, Commissariat Department; Acquired Western Creek Station, Darling Downs, 1848.; Partnered Henry Mort in a property at Franklyn Vale, 1849 to 1879; Appointed Justice of the Peace; Partnered in other Western Downs runs


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 1 May 1860 16 Aug 1864

Additional Information

Sources: Waterson, DB, Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001); Sydney Morning Herald, 30 March 1877; North Australian, 7 August 1860; Burke, B, Burkes Colonial Gentry, (London: Harrison and Sons, 1891), pp 138-139

[Last Modified: Friday, 4 August 2017]