Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

 

Holberton, Frederick Hurrell

View print friendly version

Personal


Birth Date: 28 October 1821 (Totnes, Devon, England)

Death Date: 9 September 1907 (Toowoomba, Queensland, Australia)

Parents: William Holberton and Elizabeth (nee Harris)

Family: Sophia Hope Best on 11 October 1869

Education: Educated at Totnes

Religion: Church of England

Career

Chairman Director, Toowoomba Gas Go.; Chairman Director, Toowoomba Deposit Bank, 1892


Parliamentary Representation:

House Party Electorate From To Elected/Departure Reason
Council NONE Legislative Council 4 Jul 1885 9 Sep 1907 Died in Office

Additional Information

Sources: Waterson, DB, A Biographical Register of the Queensland Parliament: 1860-1929, 2nd revised edition (Sydney: Casket Publications, 2001)

[Last Modified: Tuesday, 25 July 2017]