Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Mrs Jo-Ann Miller

View print friendly version
Miller, Jo-Ann

Electorate
Bundamba - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
5 February 2000 (by-election)

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Postal Address
PO Box 122
GOODNA QLD 4300
Electorate Office Address
Shop 39, St Ives Shopping Centre
2 Smiths Road
GOODNA QLD 4300

Phone: (07) 3288 3737
Fax: (07) 3818 1613
Email: Bundamba@parliament.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current: Deputy Chair, Parliamentary Crime and Corruption Committee from 1 July 2014. Deputy Chair, Health and Community Services Committee from 18 May 2012. Deputy Chair, Ethics Committee from 18 May 2012. Shadow Minister for Health; Natural Resources and Mines; Housing from 10 May 2012. Opposition Whip from 13 April 2012.

Past: Deputy Chair, Parliamentary Crime and Misconduct Committee from 28 November 2013 to 30 June 2014. Deputy Chair, Parliamentary Crime and Misconduct Committee from 18 May 2012 to 21 November 2013. Chair, Transport and Local Government Committee 15 November 2011 to 19 February 2012. Chair, Transport, Local Government and Infrastructure Committee 16 June 2011 to 15 November 2011. Chair, Scrutiny of Legislation Committee 23 April 2009 to 30 June 2011. Member, Estimates Committee F, 2008. Chair, Select Committee on Travelsafe 16 April 2008 - 20 March 2009. Member, Estimates Committee G, 2007. Member, Members' Ethics and Parliamentary Privileges Committee 11 October 2006 - 16 April 2008. Parliamentary Secretary to the Minister for Health 12 February 2004 - 13 September 2006. Parliamentary Secretary to the Minister for Education 23 March 2001 - 7 February 2004. Member, Scrutiny of Legislation Committee 29 February 2000 - 23 January 2001. Member, Estimates Committee B, 2000.

Current Ministerial Committee

State Development, Employment and Industrial Relations; Emergency Services; Police and Corrective Services; Natural Resources and Water and North Queensland; Mines and Energy from 28 September 2006.

Party Activity

Various positions in the FDE, EEC and MEC levels in the ALP.

Personal

Born Ipswich, 22 August 1958. Attended Silkstone State School and Bremer State High School. Bachelor of Business (Public Administration), Queensland University of Technology in 1980, majoring in political science, and state and local government administration. Activities prior to election: Registrar and Manager of Justices of the Peace Branch during the reform phase of the legislation; Manager of the Daylight Savings Inquiry 1989-1990; worked for a major mining company and the Department of Local Government. Married to Neil, with two daughters, Stephanie and Brianna. Interests include current affairs, reading and sewing. Member of numerous community organisations with a proven track record of fighting for the disadvantaged in the community.