Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Hon John-Paul Langbroek

View print friendly version
Langbroek, John-Paul

Electorate
Surfers Paradise - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Liberal National Party (LNP)

Date of Election
7 February 2004

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Postal Address
PO Box 80
ISLE OF CAPRI 4217
Electorate Office Address
Suite 1, Level 1, Building 1
Capri on Via Roma
ISLE OF CAPRI QLD 4217

Phone: (07) 5538 9833
Fax: (07) 5538 5560
Email: Surfers.Paradise@parliament.qld.gov.au

Ministerial Postal Address
PO Box 15033
CITY EAST QLD 4002
Ministerial Office Address
Level 22, Education House
30 Mary Street
BRISBANE QLD 4000

Phone: 07 3719 7530
Fax: 07 3220 6226
Email: Education@ministerial.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current: Minister for Education, Training and Employment from 3 April 2012.

Past: Minister for Science, Information Technology, Innovation and the Arts from 15 February 2013 to 20 February 2013. Shadow Minister for Police, Corrective Services and Emergency Services from 11 April 2011 to 19 February 2012. Member, Legal Affairs and Police, Corrective Services and Emergency Services Committee 16 June 2011 to 19 February 2012. Shadow Minister for the Arts and Multicultural Affairs 29 November 2010 - 11 April 2011. Leader of the Opposition 3 April 2009 - 22 March 2011. Leader of the Liberal National Party 3 April 2009 - 22 March 2011. Member, Committee of the Legislative Assembly from 10 - 22 March 2011. Shadow Minister for Infrastructure and Planning 22 September 2010 - 29 November 2010. Shadow Minister for the Arts 6 April 2009 - 29 November 2010. Member, Standing Orders Committee 23 April 2009 - 29 November 2010. Member, Standing Orders Committee 11 November 2008 - 20 March 2009. Leader of Opposition Business 30 September 2008 - 21 March 2009. Shadow Minister for Education and Skills and Shadow Minister for the Arts 12 August 2008 - 5 April 2009. Member, Estimates Committee B, 2008. Member, Speaker's Advisory Committee 26 February 2008 - 20 March 2009. Member, Review of Organ and Tissue Donation Procedures Select Committee 12 May 2008 - 28 October 2008. Member, Health Quality and Complaints Commission Select Committee 1 July 2007 - 15 November 2007. Member, Estimates Committee B, 2007. Member, Public Accounts Committee 11 October 2006 - 20 March 2009. Shadow Minister for Health 21 September 2006 12 August 2008. Shadow Minister for Employment and Training 8 August 2006 - 21 September 2006. Member, Estimates Committee A, 2006. Shadow Minister for Public Works and Housing 28 September 2005 - 8 August 2006. Shadow Minister for Racing 28 September 2005 - 21 September 2006. Member, Estimates Committee C, 2005. Member, Estimates Committee C, 2004. Member, Public Accounts Committee 18 March 2004 - 15 August 2006. Secretary, Parliamentary Liberal Party 17 February 2004 - 12 August 2008. Liberal Party Spokesperson for Education and the Arts, Police and Corrective Services, Public Works, Housing and Racing, and Natural Resources, Mines and Energy 17 February 2004 - 27 September 2005.

Website

http://www.jplangbroek.com.au/ (opens in a new window)

Party Activity

Chairman, Surfers Paradise Branch 2001. Vice Chairman, 2001-2004. Treasurer, Moncrieff Federal Electorate Council 2000-2001. Delegate, State Conventions 1999, 2000, 2001, 2002 and 2003. Senior Vice Chairman, Moncrieff FEC 2001-2003. Campaign Director for the Moncrieff Campaign 2001 - Steve Ciobo MHR. Candidate, Surfers Paradise State By-election May 2001. Member of Policy Standing Committee 2001-2002.

Personal

Born Assen, The Netherlands, 31 January 1961. Married to Stacey, three children. Bachelor of Dental Science (Hons) 1983 (University of Queensland). Prior to election Dental Surgeon in Ashmore and Surfers Paradise since February 1987. Community Involvement - Honorary Member, Gold Coast Regional Botanic Gardens, 2005; Chairman, Surfers Paradise Community Consultative Committee, 2001-2004; Surfers Paradise Chamber of Commerce - Member from 1994, Councillor on Management Committee 2000, Treasurer 2000 - 2001, President 2001 - 2002; Surfers Paradise Central Management Association - Treasurer on Management Committee 2000 - 2001, Board Member 2001 - 2002. Interests include family, theatre, exercising and rugby union, Melbourne Cup Winners (1968 - present). John-Paul is a Member of the Gold Coast Show Society Inc, Gold Coast City Wind Orchestra Inc, Friends of the Gold Coast Regional Botanic Gardens Inc., Men of League Foundation, Gold Coast & Hinterland Historic Society Inc., Australian-American Association - Gold Coast Queensland Division Inc., Griffith Institute for Health & Medical Research Development Board (in an advisory capacity), Institute of Public Administration Australia (Queensland), The Sir Paul Hasluck Foundation, Australia Malaysia Business Council (Qld) Inc., Clubs Queensland ‘Parliamentary Friends and Supporters of Community Clubs Group’, Honorary Member of Southport Surf Life Saving Club. Vice President of Broadbeach Surf Life Saving Club, Patron of Surf Life Saving Queensland - South Coast Branch, Patron of the Gold Coast City Choir and Surfers Paradise Brass Band. Vice Patron of Surfers Paradise Surf Life Saving Club and Surf Life Saving Queensland, Member of Parliamentary Friends of Rugby League, Honorary Member of Gold Coast Turf Club and Patron of Queensland Police-Citizens Youth Welfare Association – Gold Coast Branch (PCYC Gold Coast).