Welcome to the Queensland Parliament web site - accessibility access keys available by clicking here or by using access key 9, sitemap available under access key 2Skip to Main Content or by using access key 0View Access KeysGo to sitemapGo to useful linksGo to contact usGo to latest sitting weekGo to current members listView Access KeysRemote Access

Mr Craig Crawford

View print friendly version
Mr Craig Crawford Photo

Electorate
Barron River - Opens in a new window View Map (.pdf)

Party
Australian Labor Party (ALP)

Date of Election
31 January 2015

Speeches
Inaugural | All Speeches

Contact details

Electorate Office Address
Unit 7, Stanton Place
Captain Cook Highway
SMITHFIELD QLD 4878

Phone: (07) 4229 0100
Fax: (07) 4229 0109
Email: Barron.River@parliament.qld.gov.au

Parliamentary Service

Current:

  • Member, Coal Workers’ Pneumoconiosis Select Committee: 15 Sep 2016
  • Infrastructure, Planning and Natural Resources Committee: 11 May 2016
  • Member, Ethics Committee: 18 Feb 2016
  • Temporary Deputy Speaker: 16 Feb 2016

Past:

  • Member, Finance and Administration Committee: 27 Mar 2015 - 11 May 2016

Career

Prior to election - Ambulance Paramedic, Small Business Owner, Locksmith (self employed)

Community Activity: United Voice, Qld. Queensland Council of Unions.

Personal

Birth Date: 17 January 1970 (Terang, Victoria, Australia)

Education: Diploma of Ambulance Paramedic Studies. Certificate IV in Fire Technology.